Vi jobbar backstage på Grönsakshallen Sorunda

I alla företag finns det personer som jobbar, ofta i det tysta, för att smörja maskineriet så att kunder, leverantörer och medarbetare kan få ut maximal tillfredsställelse av affärerna tillsammans. Sorundahallarna med Grönsakshallen Sorunda är uppbyggt på medarbetarnas engagemang och kompetens.

Precis som våra medarbetare som nördar in sig i hur antalet potatiskromosomer påverkar kvaliteten på purén, hur vårlammens välmående och utbud av grönska på betesmarkerna direkt avspeglas i köttkvaliteten eller hur siklöjans vandring i Bottenviken påverkar smaken på Kalixlöjrommen, har vi medarbetare som nördar in sig i siffror, att effektivisera processer och affärer, strategier framåt, miljö- och kvalitetskrav, personalutveckling, hur och vad vi kommunicerar och hur vår verksamhet bäst hjälps av tekniska system.

Backstage på Sorundahallarna är vi ett gäng som jobbar med uppgifter som många ser som tråkiga vill-inte-men-måste-göra-uppgifter, men som för oss är det roligaste vi vet. Vi gör vårt bästa för att kunder & leverantörer till och medarbetare i Grönsakshallen Sorunda, Fällmans Kött och Fiskhallen Sorunda ska fortsätta att tycka att det är kul att göra affärer tillsammans.

Vi tror att om både kunder, leverantörer och våra medarbetare är nöjda, så får vi alla en riktigt bra affär och något att bygga vidare på för att utvecklas framåt.

Ledning

Christer Läckgren, VD, Ledning, Stockholm

+46 (8) 506 258 47
+46 (0) 70 344 08 50
christer.lackgren@gronsakshallen.se

Kenneth Hellberg, Försäljnings- & Affärsutvecklingschef, Ledning, Riks & Kedjekunder

+46 (0)8-506 258 04
+46 0 70-715 24 04
kenneth.hellberg@gronsakshallen.se

Pernilla Eklöf, Kvalitetschef, Ledning, Stockholm

+46 (0)70-4348888
pernilla.eklof@gronsakshallen.se

Thomas Tolvanen, IT-Chef, IT, Ledning

+46 (0)8-506 258 27
+46(0)70-715 24 27
thomas.tolvanen@gronsakshallen.se

Jonas Sjökvist, Ekonomichef, Marknadschef, Ledning

+46 (0)8-506 258 07
+46(0)70-715 24 07
jonas.sjokvist@gronsakshallen.se

Peter Frohm, Verksamhetschef/ Inköpschef, Ledning

+46 (0)8-506 258 29
+46(0)70-715 24 29
peter.frohm@gronsakshallen.se

Peter Antoniusson, Platschef, Ledning, Mora

+46 (0)250-51 15 60
+46 (0)70-193 83 60
Peter.Antoniusson@gronsakshallen.se

Eva Aronsson, Platschef, Ledning, Nyköping

+46 (0) 155 190 510
+46 (0)70-193 83 26
eva.aronsson@gronsakshallen.se

Anders Andersson, Platschef, Ledning, Västkusten

+46 (0) 31-380 12 01
+46 (0) 70-450 58 38
anders.andersson@gronsakshallen.se

Anna Havsbris, HR-chef, Ledning, Stockholm

+46 (0) 70-311 04 34
anna.havsbris@gronsakshallen.se

Anders Larsson, Platschef, Ledning, Syd

+46 (0) 451 351 81
+46 (0) 73 315 40 01
anders.larsson@gronsakshallen.se

Timothy Murray, Platschef Produktionen, Ledning, Purchasing, Stockholm

+46(0)70-434 88 85
timothy.murray@gronsakshallen.se

Administration

Åsa Adolfsson, Ekonomiassistent, Administration, Stockholm

+46 (0)8-506 258 89
asa.adolfsson@gronsakshallen.se

Sandra Westin, HR-partner, Administration, Stockholm

+46 (0) 70 450 58 01
sandra.westin@gronsakshallen.se

Dan Falck, Controller, Administration, Stockholm

+46 (0) 8 506 258 53
+46 (0) 70 434 88 53
dan.falck@gronsakshallen.se

Erika Nordqvist, , Administration, Stockholm

+46 (0) 8-506 258 26
erika.nordqvist@gronsakshallen.se

Viktor Lignell, Redovisningsansvarig, Administration, Stockholm

+46 (0)8-506 258 51
+46 (0)70 434 88 54
viktor.lignell@gronsakshallen.se

Clara Södergren, Specialist hållbar utveckling & kvalitet, Administration, Stockholm

+46 (0) 8 506 258 73
+46 (0) 704348884
clara.sodergren@gronsakshallen.se