Jonas Sjökvist slutar som vd på Sorundahallarna och ny tf vd blir Hanna Graflund Sleyman

En rekryteringsprocess för ny vd inleds omgående och under tiden kommer Hanna Graflund Sleyman, nuvarande Executive Vice President Emerging Tech på Axel Johnson att gå in som tf vd för Sorundahallarna med start 4 maj.
- Jag är tacksam för det viktiga, krävande och mycket fina arbete Jonas gjort under sin tid som vd och har full respekt för att han väljer att återgå till CFO-rollen. Jag är glad att vi snabbt kunde finna en lösning med Hanna som är mycket väl lämpad för att med positiv energi och värdefull erfarenhet bidra till Sorundahallarnas fortsatta utveckling och samtidigt genomföra en gedigen långsiktig rekrytering av ny vd, säger Liv Forhaug, koncernchef Martin & Servera-gruppen.
Hanna Graflund Sleyman har en bakgrund med flera operativa chefs- och vd-roller inom handeln, bland annat på Kicks, Amazon och Retail & Brands, där hon lett framgångsrika förändringsresor och utvecklingsprojekt.
- Jag ser verkligen fram emot att få lära känna teamet och medarbetarna på Sorundahallarna. Det finns mycket kompetens, stolthet och kundvärde i bolaget, och jag ser fram emot att tillsammans med Jonas och övriga i ledningen skapa tydlighet, genomförandekraft och en långsiktigt lönsam väg framåt, säger Hanna Graflund Sleyman.
Läs mer

Om oss



